21-ე საუკუნეში ქართველების მიღწევები ოლიმპიურ თამაშებზე

800

წინა რუბრიკაში ვისაუბრეთ ქართველთა მიღწევებზე მე-20 საუკუნეში, ეხლა კი გადავიდეთ 21-ე საუკუნეში, სადაც აგრეთვე არანაკლები წარმატებები და მედლები მივოპოვეთ.

2000

XXVII ოლიმპიადა, სიდნეი. 36 მონაწილე. 6 ბრინჯაოს მედალი. გიორგი ვაზაგაშვილი (ძიუდო) – III, გიორგი ასანიძე (ძალოსნობა) – III, აკაკი ჩაჩუა (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – III, ვლადიმერ ჭანტურია (კრივი) – III, მუხრან ვახტანგაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – III, ელდარ კურტანიძე (თავისუფალი ჭიდაობა) – III, გენადი ჩხაიძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – V, დავით პოღოსიანი (თავისუფალი ჭიდაობა) – VI, ილია გიორგაძე (სპორტული ტანვარჯიში, ღერძი) – VI, ივერი ჯიქურაული (ძიუდო) – VII, რუსუდან ხოფერია (ბატუტზე ხტომა) – VIII, ტარიელ მელელაშვილი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – VIII, ალექსი მოდებაძე (თავისუფალი ჭიდაობა) – X, ნინო სალუქვაძე (ტყვიის სროლა) – XI და XXV, ნესტორ ხერგიანი (ძიუდო) – სანუგეშო წრე, კობა გულიაშვილი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – XIV, გურამ მჭედლიძე (თავისუფალი ჭიდაობა) – XIV, ალექსანდრე ცერცვაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – XV, ოთარ თუშიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – XV, საქართველოს მშვილდოსან ქალთა ნაკრები – მერვედფინალი, თეიმურაზ ხურცილავა (კრივი) – მერვედფინალი, ემზარ ბედინეიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – XVII, ვალერი სარავა (ძალოსნობა) – XVII, მირიან გიორგაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – XX, ინგა თავდიშვილი (მხატვრული ტანვარჯიში) – XXI, ნანა ნებიერიძე (წყალში ხტომა) – XXVI, ნინო უჩაძე (ტყვიის სროლა) – XXVIII და XXXIII, ხათუნა ქვრივიშვილი (მშვილდოსნობა) – ოცდამეთორმეტედფინალი, ხათუნა ფუტკარაძე (მშვილდოსნობა) – ოცდამეთორმეტედფინალი, ასმათ დიასამიძე (მშვილდოსნობა) – ოცდამეთორმეტედფინალი, გიორგი რევაზიშვილი (ძიუდო) -I წრე, გიორგი გუგავა (ძიუდო) – პირველი წრე, ალექსი დავითაშვილი (ძიუდო) – I წრე, თამარ შანიძე (მძლეოსნობა) – საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, რუსლან რუსიძე (მძლეოსნობა) – საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, ზურაბ ბერიძე (ცურვა) – საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, მუხრან გოგია (ძალოსნობა) – ტრავმა.

2004

XXVIII ოლიმპიადა, ათენი. 33 მონაწილე. 2 ოქროს და 2 ბრინჯაოს მედალი. ზურაბ ზვიადაური (ძიუდო)-I, გიორგი ასანიძე (ძალოსნობა)-I, ნესტორ ხერგიანი (ძიუდო)-II, რამაზ ნოზაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-II, დავით მარგოშვილი (ძიუდო)-V, დავით პოღოსიანი (თავისუფალი ჭიდაობა)-V, ირაკლი ჭოჭუა (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-VI, დავით ქევხიშვილი (ძიუდო)-VII, ნინო სალუქვაძე (ტყვიის სროლა)-VIII და X, ელდარ კურტანიძე (თავისუფალი ჭიდაობა)-VIII, რუსუდან ხოფერია (ბატუტზე ხტომა)-IX, აკაკი ჩაჩუა (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-IX, ივერი ჯიქურაული (ძიუდო)-IX, რევაზ მინდორაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა)-XIII, ალექსი მოდებაძე (თავისუფალი ჭიდაობა)-XIV, გელა საღირაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა)-XIV, არსენ კასაბიევი (ძალოსნობა)-XIV, მირიან გიორგაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-XV, ნიკოლოზ იზორია (კრივი)-მერვედფინალი, მუხრან ვახტანგაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-XVIII, ითარ თუშიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა)-XXI, ილია გიორგაძე (სპორტული ტანვარჯიში, მრავალჭიდი)-XXII, კონსტანტინე კუპატაძე (კრივი)-II წრე, გრიგოლ მამრიკიშვილი (ძიუდო)-I წრე, ლაშა გუჯეჯიანი (ძიუდო)-I წრე, ხათუნა ნარიმანიძე-ფუტკარაძე (მშვილდოსნობა) – ოცდამეთორმეტედფინალი, ქრისტინე ესებუა (მშვილდოსნობა) – ოცდამეთორმეტედფინალი, მარიამ ქევხიშვილი (მძლეოსნობა)-საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, დავით ილარიანი (მძლეოსნობა)-საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, იულია იუდინა (მძლეოსნობა)-საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, ზურაბ ხომასურიძე (ცურვა) -საკვალიფიკაციო შეჯიბრება, მანუჩარ კვირკველია (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)-დისკვალიფიკაცია, ირაკლი ლაბაძე (ჩოგბურთი)-ტრავმა.

2008

XXIX ოლიმპიადა, პეკინი. 35 მონაწილე. 3 ოქროს და 3 ბრინჯაოს მედალი. მანუჩარ კვირკველია (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) -I, ირაკლი ცირეკიძე (ძიუდო) – I, რევაზ მინდორაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – I, ნინო სალუქვაძე (ტყვიის სროლა) -III და XVI, ოთარ თუშიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა)- III, გიორგი გოგშელიძე (თავისუფალი ჭიდაობა) – III, პლაჟის ფრენბურთი, ვაჟები(რენატო გომესი, ჟორჟე ტერსეირო) – IV, არსენ კასაბიევი (ძალოსნობა) – IV,ლომერ ჟორჟოლიანი (ძიუდო) -V, ლაშა გუჯეჯიანი (ძიუდო) – V, ლუბა გოლოვინა (ბატუტზე ხტომა) – VI, ალბერტ კუზილოვი (ძალოსნობა) – VI, ხათუნა ნარიმანიძე (მშვილდოსნობა) -IX, პლაჟის ფრენბურთი, ქალები (ქრისტინა სანტანა, ანდრეზა ჩაგასი) -მერვედფინალი, ბესარიონ გუჩაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – III წრე, ნიკოლოზ იზორია (კრივი) – II წრე, ნესტორ ხერგიანი (ძიუდო) – II წრე, დავით ქევხიშვილი (ძიუდო) – II წრე, ლაშა გოგიტიძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) -II წრე, რამაზ ნოზაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) -II წრე,  გელა საღირაშვილი(თავისუფალი ჭიდაობა) – II წრე,  ქრისტინე ესებუა (მშვილდოსნობა) – XXVIII, დავით ილარიანი (მძლეოსნობა) – II საკვალიფიკაციო ეტაპი, მარიამ ქევხიშვილი (მძლეოსნობა) – XXX, კახაბერ ჟვანია (კრივი) – I წრე, ზაზა კედელაშვილი (ძიუდო) – I წრე, საბა გავაშელიშვილი (ძიუდო) – I წრე, დავით ბედინაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) -I წრე, ბადრი ხასაია (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) -I წრე, ილია გიორგაძე (სპორტული ტანვარჯიში) – I საკვალიფიკაციო ეტაპი, ანა სალნიკოვა (ცურვა) – XXXXVIII, ირაკლი რევიშვილი (ცურვა) – LIV, რაულ ცირეკიძე (ძალოსნობა) – უადგილოდ.

2012

ქართველ სპორტსმენთა შედეგები ლოდნონის 2012 წლის
ზაფხულის ოლიმპიურ თამაშებზე

XXX ოლიმპიადა, ლონდონი, 36 მონაწილე, 1 ოქროს და 6 ბრინჯაო
ნინო სალუქვაძე (ტყვიის სროლა) – პნევმატური იარაღი – 33-ე ადგილი
სპორტული იარაღი – 15-ე ადგილი
ქრისტინე ესებუა (მშვილდოსნობა) – გამოეთიშა 1/16 ფინალიდან
ლუბა გოლოვინა (ბატუტზე ხტომა) – VII ადგილი
მაია გოგოლაძე (სიგრძეზე ხტომა) – ვერ გადალახა საკვალიფიკაციო
ეტაპი
ანა ტატიშვილი (ჩოგბურთი, ერთეულები) – გამოეთიშა II წრიდან
ანა ტატიშვილი, მარგალიტა ჩახნაშვილი (ჩოგბურთი, წყვილები)
– გამოეთიშნენ I წრიდან
ბეთქილ შუკვანი (ძიუდო, 60კგ) – გამოეთიშა 1/8 ფინალიდან
ლაშა შავდათუაშვილი (ძიუდო, 66კგ) – I ადგილი
ნუგზარ ტატალაშვილი (ძიუდო, 73კგ) – გამოეთიშა 1/16 ფინალიდან
ავთანდილ ჭრიკიშვილი (ძიუდო, 81კგ) – გამოეთიშა 1/8 ფინალიდან
ვარლამ ლიპარტელიანი (ძიუდო, 90კგ) – გამოეთიშა 1/8 ფინალიდან
ლომერ ჟორჟოლიანი (ძიუდო, 100კგ) – გამოეთიშა 1/8 ფინალიდან
ადამ ოქრუაშვილი (ძიუდო, +100კგ) – გამოეთიშა 1/16 ფინალიდან
ბოლესლავ სხირტლაძე (სიგრძეზე ხტომა) – ვერ გადალახა
საკვალიფიკაციო ეტაპი
დავით ილარიანი (110 მეტრი თარჯებით) – ვერ გადალახა
საკცალიფიკაციო ეტაპი
მასიეჟ როსიევიჩი (სპორტული სიარული) – 44-ე ადგილი
გიორგი ნადირაძე (საგზატკეცილო ველოსპორტი) – რბოლა შეწყვიტა
ფინიშამდე
გია მაჭავარიანი (ძალოსნობა, 105კგ) -აკვრაში გამოეთიშა ასპარეზობას
რაულ ცირეკიძე (ძალოსნობა, 85 კგ) – IX ადგილი
ირაკლი თურმანიძე (ძალოსნობა, +105კგ) – V ადგილი
ირაკლი ბოლქვაძე (ცურვა, 200 მ ბრასი) – 28-ე ადგილი
მერაბ თურქაძე (კრივი, 56კგ) – შედეგის გარეშე
რევაზ ლაშხი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 60 კგ) – II ადგილი
მანუჩარ ცხადაია (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 66კგ) – III ადგილი
ზურაბ დათუნაშვილი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 74კგ)
– გამოეთიშა 1/4¼ფინალიდან
ვლადიმერ გეგეშიძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 84კგ) – V ადგილი
სოსო ჯაბიძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 96კგ) – 1/8 ფინალი
გურამ ფერსელაძე (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, 120კგ) – V ადგილი
ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა, 55კგ) – II ადგილი
მალხაზ ზარქუა (თავისუფალი ჭიდაობა, 60კგ) – ¼1/4 ფინალი
ოთარ თუშიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა, 66კგ) – 1/8 ფინალი
დავით ხუციშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა, 74კგ) – 1/4¼ ფინალი
დავით მარსაგიშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა, 84კგ) – III ადგილი
გიორგი გოგშელიძე (თავისუფალი ჭიდაობა, 96კგ) – III ადგილი
დავით მოძმანაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა, 120კგ) – II ადგილი

2016

XXXI ოლიმპიადა. რიო დე ჟანეირო. 40 მონაწილე.  2 ოქროს, 1 ვერცხლის და 4 ბრინჯაოს მედალი. ლაშატალახაძე (ძალოსნობა) – I, ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – I, ვარლამ ლიპარტელიანი  (ძიუდო) –  II, ლაშა შავდათუაშვილი (ძიუდო) – III, ირაკლი თურმანიძე (ძალოსნობა) – III, შმაგი ბოლქვაძე – (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა) – III, გენო პეტრიაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – III, ამირან პაპინაშვილ  (ძიუდო) – V, ვაჟა მარგველაშვილი (ძიუდო) –  XVII, ავთანდილ ჭრიკიშვილი (ძიუდო) – V, ბექა ღვინიაშვილი (ძიუდო) – VII, ადამ ოქრუაშვილი (ძიუდო) – XVII, ესტერ სტამი (ძიუდო) – IX,  ზურაბ დათუნაშვილი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)  – XVII,  რობერტ კობლიაშვილი   (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)  – IX, რევაზ ნადარეიშვილი (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)  – X, იაკობ ქაჯაია (ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა)  – VII, ზურაბ იაკობაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – X,  იაკობ მაქარაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა)  – XI, სანდრო ამინაშვილი (თავისუფალი ჭიდაობა) – XI,  ელიზბარ ოდიკაძე (თავისუფალი ჭიდაობა)  – V, სანდრო ბაზაძე (ფარიკაობა) – XIII, ზაზა ნადირაძე (კანოე) – V, ირაკლი რევიშვილი (ცურვა-  XXXXV,  თეონა ბოსტაშვილი – (ცურვა) – XXXXII, ნიკოლოზ ბასილაშვილი (ჩოგბურთი) – XXXIII, გიორგი ჩხეიძე (ძალოსნობა) – XVI, ანასტასია გოტფრიდი (ძალოსნობა) – XII, ნინო სალუქვაძე (ტყვიის სროლა) – VI (25 მ), XXXIV (10 მ),ცოტნე მაჭავარიანი  (ტყვიის სროლა)  – XXIX (10 მ),  XV (50 მ), ლუბა გოლოვინა (ბატუტზე ხტომა) – VII, ვალენტინა ლიაშენკო (მძლეოსნობა) – XXXII, ბენიკ აბრამიანი (მძლეოსნობა) – XXXI, ბაჩანა ხორავა  (მძლეოსნობა- XIX, დავით ხარაზიშვილი (მძლეოსნობა) – LXXII, ლაშა თორღვაიძე (მძლეოსნობა) – მოიხსნა შეჯიბრებიდან, ქრისტინე ესებუა (მშვილდოსნობა) –  XXXIII (ინდ.), XI (გუნდური), ხათუნა ნარიმანიძე (მშვილდოსნობა) –  XXXIII (ინდ.), XI (გუნდური), იულია ლობჟენიძე (მშვილდოსნობა)-  XXXIII (ინდ.), XI (გუნდური), სალომე ფაჟავა (მხატვრული ტანვარჯიში) – XIV.

შემდეგ რუბრიკაში შემოგთავაზებთ ქართველი სპორტსმენების მიღწევებს ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებზე.